Vyhledávají spící smrt

I dnes, dlouhé desítky let po skončení 2. světové války, o sobě dávají vědět zbraně a munice a připomínají, že tady jsou a pořád mohou škodit. Prakticky každé větší stavbě proto předchází pyrotechnický průzkum, který umožní stavět bezpečně.

Bylo tomu tak například při stavbě dálnice D1 z Lipníka nad Bečvou do Bohumína a rychlostní komunikace R11 mezi Opavou a Ostravou. Na pyrotechnickém a archeogeofyzikálním průzkumu se tady podílela společnost GEAP Service s. r. o., založená v roce 2006 v Ostravě. Dnes se specializuje hlavně na geofyzikální práce ve stavebnictví a v ropném průmyslu, věnuje se rovněž vyhledávání nebezpečné nevybuchlé munice. Firma je držitelem licence pro provádění pyrotechnického průzkumu a má koncesi na projektování a provádění geologických prací v oboru geofyzika.

Pyrotechnický průzkum se provádí zejména na velkých plošných stavbách, kde existuje podezření na kontaminaci municí. Na těchto plochách se provádí pěší průzkum hlubinnými detektory nebo takzvaná magnetometrie. Hlavním úkolem těchto postupů je stanovit míru pyrotechnického rizika, případně vyhledat dělostřeleckou munici a letecké bomby. Pyrotechnik si před zahájením prací prostuduje historické podklady, aby zjistil, co může na daném místě očekávat. Nalezená munice je vždy pečlivě zaevidována a předána Policii ČR k likvidaci. Pyrotechnický dozor se dělá tam, kde nelze provést plošný průzkum nebo stavební práce zasahují do takové hloubky, kterou už detektory neobsáhnou. Práce potom probíhá postupně, pyrotechnik nastupuje vždy po odstranění jednotlivých vrstev zeminy. V České republice jsou významné rizikové oblasti, kde nález nevybuchlé munice nelze vyloučit, a proto je kvůli bezpečnosti pracovníků na stavbě i v okolí žijících obyvatel lepší do pyrotechnického průzkumu investovat nebo zajistit odpovídající dozor. Další důležitou oblastí, které se GEAP Service věnuje, je seismický průzkum. Bývá spojen s ropnými a plynovými vrty, případně vyhledáváním termálních zdrojů.